Zatoka Pucka - Wakacje nad Polskim Morzem
Reklamuj się na Polwysep.pl
ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
Telewizja internetowa TV Półwysep
Nordi.pl Polska Północna Baza Noclegowa
Pogoda aktualna i prognoza pogody dla Półwyspu Helskiego
. ..reklama.. .

Wiadomości
Generał Haller popłynął "Gwiazdą Morza"

10 lutego 1920 roku obecni na uroczystościach Zaślubin Polski z Morzem w Pucku rybacy zaprosili gen. Józefa Hallera do Wielkiej Wsi.

10 lutego 1920 roku obecni na uroczystościach Zaślubin Polski z Morzem w Pucku rybacy zaprosili gen. Józefa Hallera do Wielkiej Wsi. Gdy generał wyraził chęć przyjazdu nad brzeg „dużego morza” rybak z Wielkiej Wsi Jakub Myślisz udał się do portu w Helu, gdzie odkuł z lodu swój kuter i przypłynął w okolice brzegu nad Wielką Wsią.

11 lutego witany owacyjnie przez mieszkańców gen. Haller przybył nad brzeg Bałtyku w Wielkiej Wsi. I rejs po Morzu Bałtyckim pod biało-czerwoną banderą generał Haller odbył na kutrze o niemieckiej wówczas jeszcze nazwie SEESTERN co oznacza „Gwiazda Morza”. Wówczas nie mieliśmy portu. To historia nam znana...

A jak wyglądał historyczny kuter Jakuba Myślisza „Gwiazda Morza”?

Okazało się, że najstarszy mieszkaniec Władysławowa p. Władysław Bolda pamiętał wygląd kutra. Na podstawie jego opisu powstał model, który wykonał Pan Kazimierz Skotzke. Pierwszy egzemplarz „Gwiazdy Morza” został sprezentowany na 98. urodziny panu Boldzie przez Stowarzyszenie Rozwoju Szotlandu.

Źródło: Piotr Dettlaff

 

Powrót


© SEMWIT/StudioFX - O stronie

Wstęp
Turystyka
Historia
Fotografie
Wiadomości
Plan miasta
Irc
Okolica
Księga Gości
Linki
Kontakt

Dostęp do Internetu na terenie Władysławowa: www.siec.wla.com.pl

Apartamenty we WładysławowieWładysławowo na żywo