Zatoka Pucka - Wakacje nad Polskim Morzem
Reklamuj się na Polwysep.pl
ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
Telewizja internetowa TV Półwysep
Nordi.pl Polska Północna Baza Noclegowa
Pogoda aktualna i prognoza pogody dla Półwyspu Helskiego
. ..reklama.. .

Okolica
Przyroda

Niezwykle urozmaicony krajobraz wokół Władysławowa, w tym ukształtowanie pasa nadbrzeżnego jest dziełem lodowca, który wycofując się z tych terenów ok. 20 tyś. lat p.n.e. odsłonił bogactwo form, m.in. takich jak kępy, pradoliny, wąwozy. Układ ten spowodował znaczne zróżnicowanie lini brzegowej, charakteru oraz szerokości plaż. W okolicy Rozewia kępa Swarzeska opada do morza stromym klifem. W Wyniku długotrwałego, niszczącego działania fal morskich plaża w tym miejscu jest wąska, żwirowo-kamienna. W kierunku Władysławowa klif staje się coraz niższy, a plaża coraz szersza i bardziej piaszczysta. Za kilkudziesięciometrowym pasem plaży znajdują się wydmy, częściowo zalesione drzewami iglastymi w celu ich ochrony. Na wysokości Chłapowa i osiedla Lisi Jar Kępa Swarzewska rozcięta jest głębokimi jarami. Dolina Chłapowska, zwana również Rudnikiem ma długość ok. 1 kilometra i wysokość stoków ok. 40 metrów. Jest to obecnie jedynie niewielki fragment dawnej 8-kilometrowej doliny.

Mikołajek nadmorski Szata roślinna Władysławowa ukształtowała się pod wpływem klimatu morskiego, łagodnego, ale z silnymi wiatrami oraz zmian klimatycznych jakie miały miejsce na terenie całej Polski w przeciągu tysiącleci. Wpływ na dzisiejszy obraz szaty roślinnej miała również działalność człowieka. U nasady Mierzei Helskiej znajduje się łąka, na której spotkać można niezwykle rzadkie dla terenu Polski słonorośla, tzw. halofity oraz szuwary oczeretowe półhalofilne. Jest to również najdalej na wschód wysunięte miejsce występowania jarnika solankowego.


Na przylądku rozewskim utworzono rezerwat przyrody, którego najokazalszym zabytkiem jest znajdujący się na 54m klifie 120 letni las bukowy z kilkoma drzewami liczącymi ponad 200 lat. Można tu również znaleźć takie drzewa jak jarząb szwedzki, dąb, klon, jesion, brzoza, dzika grusza i świerk. Z krzewów : szczyna, iwa, jałowiec, jeżyna, kalina i głóg. Można również spotkać żarnowiec. Z chronionych roślin zielnych występuje widłak torfowy, bluszcz i storczyk.Niestety najpiękniejsza jego odmiana, storczyk obuwik, została wytępiona przez ludzi.

Świat zwierzęcy reprezentowany jest przez licznie występujące w tym rejonie ptactwo, dla którego wody Zatoki Puckiej stanowią istny raj. Wiele gatunków nie odlatuje, a jedynie przemieszcza się(np. podczas sztormów) znad pełnego morza nad zatokę. Zimą na stałe przebywa tu około 200 łabędzi. Gromadzą się tu liczne stada łysek, występują gągoły, tracze, kaczki, uhle. Miesiące lęgowe znalazły sobie ohary, zimują edredony i kaczka lodówka.

W rejonie Hel - Jastrzębia Góra zostały wykonane przez Komitet Badań Naukowych PAN badania zasobów podziemnych złóż mineralnych. Oprócz soli potasowych znaleziono tu także wody mineralne, lecznicze borowiny, solanki chlorowo - sodowe, a także silnie zmineralizowaną wodę o temp. 80 st. C. Fakt ten sprawił że zaczęto się zastanawiać nad stworzeniem w Jastrzębiej Górze uzdrowiska.

Okolica | Dalej >>


© SEMWIT/StudioFX - O stronie

Wstęp
Turystyka
Historia
Fotografie
Wiadomości
Plan miasta
Irc
Okolica
Księga Gości
Linki
Kontakt

Dostęp do Internetu na terenie Władysławowa: www.siec.wla.com.pl

Apartamenty we Władysławowie



Władysławowo na żywo