Okolica
Jastrzębia Góra - c.d.
Tereny na których powstała Jastrzębia Góra do 1921 należały do Niemca Hanemanna. Grunty te odkupił od niego inż. Jerzy Osmołowski. Teren ten obejmował obszar dzisiejsze centrum Jastrzębiej Góry aż do Drogi Rybackiej. Obszar ten został zarejestrowany jako Jastrzębia Góra. Osmołowski wraz z wspólnikami utworzył spółkę "Jastgór". Obszar zakupiony przez niego został podzielony na działki. W latach 1921 - 1922 został zbudowany pierwszy dom "Kaszubka". Jego właścicielem był Szymański. Drewniana willa stoi w tym miejscu po dziś dzień. Drugi dom pobudował niedaleko "Kaszubki" Kazimierz Pawłowicz. Trzeci dom należał do Winkelhagena, został postawiony prawie nad samym morzem. W 1924r. kupili go księża jezuici i w tym samym roku dobudowali do niego do niego kaplicę. Także w latach dwudziestych powstała nad morzem dom hrabiego A. De Rosseta. Odkupił on od Antoniego Białka z Tupadeł Lisi Jar i pobudował willę "Rossetówka". W jednym z najatrakcyjniejszych miejsc powstała willa zbudowana dla Marszałka Piłsudskiego. Budowniczym "Mewy" był J. Osmołowski. W 1930r. Został zbudowany Dom Zdrojowy "Bałtyk". Usytuowany został na skarpie, dysponował 53 pokojami, oraz basenami kąpielowymi zasilanymi wodą z morza. W 1932r. w Święto Morza odbyło się uroczyste otwarcie Gospody Nad Lisim Jarem. Jej właścicielem był hrabia de Rosset. Po drugiej stronie Bulwaru nadmorskiego hrabia postawił obelisk upamiętniający lądowanie króla Zygmunta III Wazy. W Jastrzębiej Górze wybudowano ponad to willę "Grzybek" dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Obok niej postawiono willę "Irena" dla członków rządu.
Aby z Jastrzębiej Góry zrobić kurort zaczęto uatrakcyjniać miejscowość. W połowie 1939r. skończono budowę windy plażowej "Światowid". Ten dźwig osobowy miał przewozić wczasowiczów z wysokiego brzegu na plażę. Kiedy wieżę miano wyposażyć w windę i silnik elektryczny wybuchła wojna. Podczas działań wojennych Niemcy zajęli Dom Zdrojowy "Bałtyk", a podczas wycofywania się w 1945r. wysadzili go w powietrze. Na terenach wykupionych przez spółkę "Jasne Wybrzeże" także zaczęły powstawać domy. Jako pierwszy został zbudowany pensjonat "Morskie Oko". W czerwcu 1959 został oddany do użytku odbudowany Dom Wczasowy "Bałtyk", który zastaje wykupiony przez Ministerstwo Finansów. Pod koniec lat sześćdziesiątych oddano do użytku windę plażową "Światowid". Niestety woziła ona wczasowiczów zaledwie dwa sezony, ponieważ zaczęła się zsuwać w stronę morza. Odchylenie sięgało kilka stopni i nie było dostrzegalne gołym okiem. Zsuwanie się wieży "Światowid" spowodowały przypuszczalnie także wibracje pochodzące z silnika windy, oraz odprowadzenie wody na klif przez co grunt stał się bardziej grząski. W 1975 po zmianie podziału administracyjnego Jastrzębia Góra z niezależnej miejscowości, mającej własną Radę Osiedla przeszła pod administrację miasta Władysławowa.
W styczniu 1981r. podczas silnego sztormu winda plażowa "Światowid" poważnie się odchyliła. Wieży groziło zawalenie. W nocy z 6 na 7 stycznia 1982r. runął "Światowid". Tej nocy na Bałtyku był sztorm o sile 8 st. w skali Beauforta. W roku 1985 w Jastrzębiej Górze rozpoczęła się budowa kościoła. 20 lipca położono kamień węgielny pod budowę kościoła pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli. Jeszcze tego samego roku ukończono dolną część kościoła. W 1992r. została udostępniona górna część kościoła. Znalazł się tam obraz patrona kościoła namalowany w 1850r., a na chórze zainstalowano organy na których latem odbywają się koncerty.