Zatoka Pucka - Wakacje nad Polskim Morzem
Reklamuj się na Polwysep.pl
ABC Calendar Kalendarz Imprez i Wydarzeń
Telewizja internetowa TV Półwysep
Nordi.pl Polska Północna Baza Noclegowa
Pogoda aktualna i prognoza pogody dla Półwyspu Helskiego
. ..reklama.. .

Okolica
Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra jest atrakcyjnie położona na wysokim brzegu Bałtyku stanowiącym kraniec wysoczyzny morenowej. W miejscach szczególnie narażonych na erozję powstały malownicze wąwozy (Lisi Jar, Łebski Zleb). Porośnięte lasem, strome,klifowe wybrzeże oddziela Jastrzębią Górę od czystej plaży nad otwartym morzem.

     Pierwsze wzmianki o Jastrzębiej Górze (Habichtsberg) pocjodzą z 1848r. W latach trzydziestych XXw. Towarzystwo "Jastgór" zainicjowało rozwój osady. Na wykupionym od Niemców terenie wytyczono szerokie ulice, wybudowano pensjonaty i wille. W 1938r.uruchomiono windę plażową służącą do zwożenia kuracjuszy z wysokiej skarpy na plażę. W czasie II Wojny Światowej walory kurortu wykorzystywali okupanci niemieccy. Po wojnie część obiektów wróciła do dawnych właścicieli, resztę przekształcono w ośrodki wypoczynkowe. Powstało wiele nowych obiektów-pensjonatów i domów wczasowych pod patronatem różnych przedsiębiorstw z całej Polski. Rozbudowująca się miejscowość sięgnęła na wschód aż do Lisiego Jaru. Miejsce to wspominane jest jako punkt lądowania króla Zygmunta III Wazy po nieudanej wyprawie do Szwecji w 1598r. Na przylądku Rozewie, najbardziej na północ wysuniętym krańcu Polski znajduje się największa atrakcja turystyczna Jastrzębiej Góry - murowana latarnia morska im. Stefana Żeromskiego. Już w 1655r istnała tutaj drewniana bliza, zaznaczona na szwedzkiej mapie z 1696r. Obecną wieżę zbudowano w latach 1821-1822, podwyższono i zelektryfikowano w roku 1910. Wysoka na 33m. (od podstawy skarpy-87m)wysyła co 3 sekundy błyski świetlne widoczne z odległości około 60 km.

     Sąsiadujący z latarnią rezerwat przyrody "Przylądek Rozewie" obejmuje klifowe zbocze porośnięte starym, mieszanym lasem, w którym występują 200-letnie okazy drzew. Ponadto w listopadzie 1959 roku, w 25. rocznicę śmierci Stefana Żeromskiego, Wydział Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku ufundował w miejsce zniszczonej przez hitlerowców tablicy pamiątkowej umieszczonej na latarni Rozewie-nową, z popiersiem pisarza wykonanym przez dwóch młodych sopockich rzeżbiarz: Kojdera i Duszenkę. Napis na tablicy głosi : "W 25. rocznicę zgonu Stefana Żeromskiego, wielkiego pisarza, piewcy morza, pamięć jego w miejscu przez niego ulubionym uwiecznia Polska Ludowa. Listopad 1950". Natomiast 10 stycznia 1959 roku zarządzeniem ministra leśnictwa na Rozewiu utworzono rezerwat przyrody. Na stromym wybrzeżu klifowym zachowano się tutaj siedlisko buka naturalnego. Najstarsze drzewa liczyły około 120 lat. A w roku 1963 przed latarnią na Rozewiu odsłonięto pomnik autora morskiej tragedii: "Wisła", "Międzymorze" i "Wiatr do morza" - Stefana Żeromskiego.

     Aby Jastrzębiej Górze nadać rangę modnego kurortu, zaczęto tu przed wojną wznosić różne obiekty, które miały służyć urlopowiczom. Jedną z takich atrakcji była winda plażowa "Światowid".

     W 1978 r. powstał Nadmorski Park Krajobrazowy. Obejmuje niepowtarzalne tereny o walorach przyrodniczych, kulturowych i rekreacyjnych. Występują tam zbiorowiska nadmorskich wydm szarych i białych, szuwary trzcinowe i turzycowe, torfowiska z łąkami halofilnymi. Wśród pomników przyrody do najciekawszych należą: czterorzędowa aleja lipowa przy drodze Osłonino-Rzucewo oraz grupa głazów narzutowych, zwanych "12 Apostołów", pojedyńcze okazałe dęby, buki, topole.

     Plastycy z Warszawy coraz częściej goszczą w nadmorskim letnisku - Jastrzębiej Górze. To, z jednej strony promocja kurortu, a z drugiej atrakcyjne spędzenie czasu przez artystów. Na plaży odbywa sie co roku turniej piłki siatkowej.

<< Wstecz | Okolica | Dalej >>


© SEMWIT/StudioFX - O stronie

Wstęp
Turystyka
Historia
Fotografie
Wiadomości
Plan miasta
Irc
Okolica
Księga Gości
Linki
Kontakt

Dostęp do Internetu na terenie Władysławowa: www.siec.wla.com.pl

Apartamenty we WładysławowieWładysławowo na żywo